Mi is az a 4K? Picit menjünk vissza az időben mielőtt rátérünk arra, hogy tulajdonképpen mi is várható a következő 1-2 évben a Home Videozás háza táján.
Anno 2006-ban megismerkedhettünk a HD-vel, mint újdonsággal és fogalommal, hiszen ebben az évben jöttek ki az akkor még konkurens felek saját optikai HD szabványai, a Sony Blu-ray és a Toshiba HD-DVD formátumai.
( A két eltérő szabványú kéklézeres formátum csatája közel 2 évig tartott)
Akkortájt a DVD formátum már a sokadik évét taposta és gyakorlatilag az optikai piacon egyeduralkodónak számított. A 2 új jövevény előtt nem kisebb feladat állt, mint a DVD trónfosztása és a konkurencia legyőzése. Bár a BD formátumnak a nagyobb (50GB-os) tárkapacitás kedvezett (szemben a HD-DVD csak 30GB adatot tudott tárolni), jól látható minőségbeli különbség a 2 szabvány között nem volt (mindkettő fullHD képes és lossless hangokat is kezelt). Míg a Sony üdvöskéje akkortájt leginkább tömörítetlen LPCM hangjával próbált hódítani, a HD-DVD-k már teljes dinamikus menükezelést nyújtottak és TrueHD valamint dts-HD MA hangokat is képesek voltak kezelni, így a Sony akkoriban elég komoly hátrányból indult.A bonyolult és nehézkes JAVA-s menükezelés és az akkortájt még nem teljesen kidolgozott BD Profile 1.0-ás szabvány csak tovább rontottak a helyzeten. Ez idővel megfordult, hiszen a komolyabb tőkével és háttértámogatással rendelkező kiadó gyakorlatilag minden filmstúdiót kivásárolt és maga mögé állított a formátumháború két éve alatt. A szabványok háborúja tehát stúdiótöbbséggel eldöntöttnek is látszott: a Toshiba kivonult a piacról,ezzel teret adva a BD térhódításának.
(A HD technológia legnagyobb vívmánya a fullHD kép, mely a DVD felbontásának többszörösét nyújtja)
A BD 2008 óta vált egyeduralkodó nagyfelbontású optikai lemezformátummá ám a DVD trónfosztása elmaradt (?). Ez lehetne persze érthetetlen is, hiszen a BD szabvány a DVD-nél gyakorlatilag 6-szor nagyobb felbontású (1920X1080) képet nyújt és képes veszteségmentes 7.1-es hangok reprodukálására is, ami gyakorlatilag megegyezik a stúdióhangok minőségével. A stúdiók által megjósolt térhódítás jóval lassabb a vártnál...persze sok minden közbeszólt: a 2 év háború, netes HD stream és az elterjedtebb médiaboxok sem a BD terjedésének kedveznek...
A szabványban pedig rengeteg ígéret lapul: az azóta kifejleszett BD Profile 2.0 szabványnak köszönhetően a BD korongok is képesek kezelni bonyolultabb PIP-es extrákat, a dts-HD MA és TrueHD hangok közel a korábbi PCM hangokhoz hasonló minőségben szólaltatják meg kedvenc mozijainkat és az extra tartalmak terén is egyre bőségesebb, egyre szebb kiadású BD katalóguscímekkel bombáznak minket.PC-s BD olvasókat és belépőszintű asztali játékosokat gyakorlatilga már fillérekért vihetünk haza, a kezdeti horribilis árcímke mára már a budget kategória szintjét súrolja és alig pár Fontért, vagy Dollár árán alig pár hónapos import megjelenésekkel is bővíthetjük mozigyűjteményünket. De hazai viszonylatban is konszolidáltabbak lettek az árak. A kezdeti 9 ezer Ft-os árcímke ma már 3-4 ezer Ft-ra (vagy még olcsóbbra!) redukálódott. Az új megjelenések 5-6 ezer Ft környékén tanyáznak,de gyaníthatóan a lassú terjeszkedésnek ez idővel még csökkeni fog, sok későbbi BD rajongó nagy-nagy örömére.
(Vajon a 3D ezúttal beváltja a hozzá fűzött reményeket, vagy elbukik, mint sok évtizeddel ezelőtt?)
A 3D őrületről még nem ejtettünk szót. Mivel maga a BD nézés még most is réteghobbiként van számon tartva, a 3D szinte már maga a kiváltságosok szórakozása lett. A kiadott filmek száma még ma sem számottevő. A 3D szemüvegek ára nem olcsó mulatság, plusz ehhez jön még a 3D képes TV,kábelek ,az erősítő és egy 3DBD lejátszó megvásárlása. Átlagfelhasználóknak egy kisebb vagyon...
Egyre többször találkoztunk olyan fogalmakkal filmek felújítása kapcsán, hogy 4 illetve 8K-s szken. Nos a BD korszak magával hozta, hogy a régebbi moziklasszikusokat komolyabb restaurációnak vetik alá és az eredeti negatívról nagyfelbontású képkockánkánti felújítást készítenek.
A Ben-Hur, Alien, Taxi Driver, de akár a most megjelenő Arábai Lawrence is megkapta a maga 4 ill. 8K-s remasterét. Persze itt felmerül a kérdés, hogy ugyan minek is készül ekkora felbontású forrásanyag,ha a kész BD anyag össz-vissz 2K felbontásban képes reprodukálni azokat?
(Az LG 4K-s 3D TV-je 84 hüvelyk átmérőjű)
Az LG, Toshiba, Sony és lassan az összes nagyobb márka megismertette már saját 4K ill 8K-s paneljeivel a világot,bár eddig főként csak bemutatókon. A Sony egyik felsőkategóriás idei BD játékosa (BDP-S790) már képes lesz a BD-k natív 4K-s (3840X2160) felskálázására ,de egyenlőre ennyi...
(A Sony új csúcsmodellje már az Ultra Hi-Def felbontást sem veti meg)
A stúdiók nem csinálnak belőle nagy titkot, hogy 2013-ban feltehetőleg harcba küldik új üdvöskéjüket az Ultra Hi-def szabványt (amik gyakorlatilag az IMAX mozik 4K-s minőségét hivatottak otthonra prezentálni) ,ám annak fizikai mivolta még nem tisztázott. Annyit feltehetőleg sejteni lehet, hogy a jelenlegi BD szabvány 4K-s variánsát kell érteni ez alatt. A szabvány korlátait azóta már rendesen kibővítették. Egyre elterjedettebbek azok a PC-s írók és lejátszók amik kezelik a BDXL formátumú korongokat (128 GB kapacitás) ,sőt a Pioneer korábban kísérleti jelleggel már csinált 500 GB tárkapacitású BD lemezt is.
(Úton a jövő, már csak az a kérdés mikor toppan majd be a nappalinkba)
Szóval maga a háttértár adva van, már csak idő kérdése lesz mikor kívánnak előrukkolni az újdonságnak szánt újabb varázslattal(?) és persze az is, hogy mekkora igény lesz rá, hisz még maga a BD sem terjedt el annyira, hogy indokolt lenne a leváltása. Igaz ez gyártói részről még nem visszatartó erő, hiszen a képpontok számát a józan ész szerint akár a végtelenségig lehet majd még növelni, persze látóidegeink nem mindent fognak már befogadni, szóval az erősen kérdéses, hogy van-e még értelme, hiszen maga a BD sem sokkal van a jelenlegi mozik felbontása alatt (a legtöbb mozi még ma is 2K-s vetítőt használ). Egy otthoni átlagfelhasználó még egy 720p-s DVD-t is jó minőségben fog látni egy megfelelő TV-n és egy normális lejátszóval, szóval... :)
Konklúzió:
Mindezek fényében minden valamirevaló geek fejében felötlik a gondolat "Mi a francnak gyűjtöttünk akkor BD-t, vagy akármi mást?" ,ami teljesen érthető is, de nem kell megijedni. Kedvenc kékségeink még feltehetőleg hosszú évekig a boltok polcait fogják díszíteni, hiszen ma már megfizethetőek, egyre több kedvencünk jelenik meg rájuk és persze ha kitartunk mellette, akkor még hosszú évekig piacon is fognak maradni, akárcsak a DVD-k. :)