"Lenni, vagy nem lenni!"
.
.
Cím: Thor
Rendező: Kenneth Branagh
Főszereplők: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Idris Elba, Ray Stevenson
Technikai infok:
Kép:1080p/MPEG-4 AVC, 2,35:1
Hang: Angol dts HD MA 7.1, magyar/lengyel/cseh/orosz/török/thai dolby 5.1
Felirat: magyar, angol, arab, bolgár, cseh, észt, görög, héber, hindi, horvát, indonéz, izlandi, kantoni, kínai, lengyel, lett, litván, maláj, mandarin, orosz, portugál, román, szerb, szlovák, szlovén, thai, török, ukrán
Régiózár: Nincs
.
A "Bosszúállók" közt létezik egy tag, aki Supermanhez hasonlóan isteni eredetű hatalommal és képességekkel rendelkezik. Thor-t, mint az említett társaság nemesebbik felét nemrég szintén elérte a megfilmesítés szele. Következzen hát a Marvel tornasor sorozat harmadik tesztje.
(A történet legfőbb szereplői)
.
A Filmről:
...Thor Odinson (bezony, ez a teljes neve) élettel teli, ám kissé forrófejű fiatalember. És nem mellesleg a nem evilági Asgard trónjának várományosa. A jelenlegi uralkodó, Odin (Hopkins) pillanatnyilag is a titokzatos fagyóriásokkal kötött törékeny békére ügyel. Ám egy rejtélyes áltámadás kapcsán a heves természteű ifjú rögtönzött hadjáratot indít a merénylők ellen. Vele tart testvére Loki (Hiddleston) is, aki látszólag pártolja Thor (Hemsworth) terveit. A rövid csata dicsőség helyett keserű száműzetést hoz emberünkre, isteni képességitől megfosztva a Földön találja magát. Nincs más hátra, az emberek segítéségét, azon belül is egy csinos régész hölgyet (Portman) kell felkérnie ahhoz, hogy visszaszerezze hatalmát. És nem mellesleg megóvja Asgard-ot a baljósan fenyegető veszélyektől...
Thor, akárcsak a Vasember figurája a hatvanas évek elején született meg, na kinek a tollából? Helyesen mormoljátok a választ, az elkövető ismét Stan Lee. A hivatalos beszámoló szerint a már akkor létező Hulk karakterénél még erősebb hőst akartak kreálni, így a brutálisan erős zöld behemót után már csak a földönkívüli eredet jöhetett szóba. Előkerült persze az ókori görög illetve római politeizmus is, de sajnos egyik ősi istenség sem passzolt bele abba a képbe amit a "Journey into the Mistery" már futó füzetsorozatba megálmodtak. Érkezett rögtön a mentő ötlet, nosza hasznosítsuk az északi mondavilágot, abban éppen elég vikingszerű, csavart szarvas sisakos hős lappang (a játékok közt például a Skyrim-ot ihlette meg a témakör). Eképpen került előtérbe Thor legendás, Mjölnir kalapácsot markolászó személyisége, aki nem csak a vihar és a villám istene, de pölö oltalmazója a tölgyfáknak, vagy éppen a tisztaság és a gyógyulás jelképe is.
.
A karakter sikeren debütált a már említett sorozat 83. részében, és a sikerszéria egészen az 1970-es 179. füzetig tartott. Szintén Vasember mellett elég gyorsan bérlet helyett kapott az 1963 szeptemberében induló "Avengers" sorozatban is, ismét mint az alapító tagok egyike. Főbb kalandjai aztán többé-kevésbé itt zajlottak, az eredeti vonulatban inkább otthonát, Asgard-ot bővítgették. Azóta már megélt három reboot-ot is a személyisége, és összességében már több mint 600 füzet taglalja kalandjait a majd 50 év alatt. Tavaly egyébként ismét elindult egy revitalizálás Jason Aaron és Esad Ribic pennájából, "Thor: God of Thunder" munkacímmel.
(A legújabb vonulat)
.
A megfilmesítés munkálatai kisebb-nagyobb viszontagságok árán 2008-ban indulhattak meg. Eredetileg Sam Raimi foglalkozott az előkészítéssel még 2001-ben, ám rövidesen kiszállt a projektből az áldatlan állapotokra hivatkozva. Az ezután következő jogi és financiális hercehurcák végére aztán meglepő módon egy inkább színházakban és drámákon edződött figura tett pontot. A rajongók morgolódására fittyet hányva Kenenth Branagh keményen megragadta a gyeplőt és 2011-re a mozikba rugdosta a filmet. Mondhatni egy pöttyet szerényebben szerepelt mint az addigi adaptációk, ám a Paramount fejesei biztos nem húzták el a szájukat a 450 millió dolláros végeredményt látva.
(Thor otthona, Asgard fantasztikus pompában jelenik meg a nagyvásznon)
.
Alapvetően nem értem a filmet ért kritikákat arról, hogy lassú meg drámai meg unalmas meg satöbbi, fika, fika, blabla. A "Thor" képkockáit tekintve érett meg bennem az a gondolat, hogy Branagh kiválasztása a dirketori teendőkre profi döntés volt. Pont az ő tapasztalata volt az ami kellett ide, hiszen ezt a történetet éppen hogy pont úgy tudom elképzelni mint egy Shakespheare darabot. A fő vonulat egy nagyon is jellemző királydrámát enged kibontakozni, ahol magát az uralkodót Odin-t érik a fő megpróbáltatások. És persze ott van mellette a meg nem értett ifjú, a leendő utód, nomeg a háttérben az ármánykodás és a testvérviszály. A cselekmény aztán tragédiába és egy keserű száműzetésbe torkollik, ahol hősünk erejétől megfosztva először elveszik, majd önmagát meglelve felmagasztosul. Ha ezen a szemüvegen keresztül tekintjük magát a filmet, rögtön látjuk hogy milyen piszok jól sáfárkodott Branagh az alapanyaggal. Még a kereteken túl is elhalmoz minket további jó pillanatokkal. Asgard világa és megjelenítése brilliánsan jó, csiri-viri külalakja éppen hogy a jóízlés határán belül marad és merészen tolja ki a Marvel univerzum határait. Aztán következik a következő kellemes meglepetés, apróbb vígjátéki elemeket is láthatunk Thor száműzetése során. A kórházi majd a kocsmás jelenet kisebb tisztelgés a Moliere féle jellem és helyzetkomikum előtt, bályosan idézi meg a színházi komédiákat és bennünk is jófajta derültséget okoz. Persze itt is minden mértékletesen lett adagolva.
A színészek kiválasztása is jól sikerült, ám fontos megjegyezni hogy ezúttal a hangsúly kissé eltolódott a mellékszereplők irányába, inkább ott fedeztem fel maradandóbb performanszokat. A bugyinedvesítő Chris Hermsworth-hel nincs különösebb bajom azon kívül hogy inkább egy dezodorreklámban tudom elképzelni, ám egész filmes szereplését pölö simán lesöpri Hopkins pár jelenete. Aztán ott van a sunnyogó Loki képében Hiddleston is, aki szintén megfelelően játsza el a karaktert, de Idris Elba Heimdalja sokkal erőteljesebben jön át. Ja és ne feledkezzünk el hogy a kísérőket adó csipet-csapat feljethető arcai között egyedüliként Ray Stevenson lehel életet Volstaggba és teszi őt egy igazán szeretnivaló, amolyan Gimli-s szereplővé.
(Na most már aztán elég a tréfából!)
.
A "Thor" így egy igazán izmos pontszámot kapna tőlem, ha éppen a film közepén nem törne ketté az egész. A szóban forgó zakót éppen pont a földi száműzetés okozza, Asgard monumentális és mozgalmas világa után a poros sivatagi kisvárosba kényszerített sztori túlságosan nagy változást hoz magával. Az említett vígjátéki elemek eleinte még jók, ám az utána jövő S.H.I.E.L.D.-es pöcsölés meg az "Excalibur" jellegű drámázás a kalapács körül már elég keményen visszaveti a színvonalat. Erre még rárakódik a Natalie Portman-nel való románc is, ami inkább már csak zománc, mert úgy pattogzik le a cselekményről mint bádogbiliről a festék a repedés mentén. Elmúlik mint egy torokfájás. A végső megoldást a Kapuőrrel való csatától várnánk, de sajnos ez sem fog nekünk feloldozást nyújtani. Egyrészt mert rövid és nem is túl mozgalmas, másrészt pedig az őr nem vehető komolyan, engem pölö egy felturbózott hősugárzóra emlékeztetett amint szórja az agyából az áldást (sőt, még a "Reszkessetek betörők!" pinyóban lévő kazánja is beugrott, mondtam is a TV-nek hogy "Pofa be, roló le!" :D). Szerencsére az utolsó rész ismét visszavezényel minket Asgard-ba, ahol a Szivárávny-híd lezúzásával megint egy emlékezetes jelenetet láthatunk.
Ha az említett hullámzás nem lenne, a "Thor" egy rendkívül jól összerakott és erős filmként funkcionálna. De ennek tudatában inkább maradjunk abban hogy egy kellemes próbálkozás a Shakespheare-i színház és a képregényhősök összeboronálásában. Ja és persze izgatottan várjuk a folytatást ősszel :). 7/10.
.
A Blu-ray kiadás:
A megjelenés körül valahogy nem sikerült elegendő mennyiséget legyártani itthonra, így rövid úton hiánycikké vált a film. Örömteli esemény, hogy az elmúlt hónapokban megjelent az utánpótlás így most már ismét begyűjthető, viszont még mindig egy Széchenyit kell kipengetni érte. A debütáláskor érkezett egy zsír fémdobozos változat is, ennek beszerzése manapság már a lehetetlenséggel egyenértékű. Ja, külön érdekesség hogy külföldön létezik térhatású változat is, valamiért hozzánk már ez nem jutott el. Egyetlen árva korongot lelünk a tokban, ám a cool steelbook miatt nagyon jól fest a kiadvány. 8/10.
.
A Kép:
Kihívó feladatot kapott a "Thor" transzfere, hiszen a filmben található három kölünböző helyszínt kell megjelenítenie. Ennek ellenére az MPEG-4 AVC kódolás teszi kellően a dolgát, Asgard arannyal bevont monumentális látványa, plusz a Szivárvány-híd körüli miliő pompásan jelenik meg. Szintén hálás téma az új-mexikói verőfényes jelenetsor, ahol a szikrázóan szép világos színeken kívül kellemes szemcséződés győz meg minket arról hogy csínján bántak a digitális utómunkálatokkal. Sajnos örömünk nem lehet felhőtlen, mert pár apró hiba azért érzékelhető. A sötét szcénák hagyományosan nagy terhet rónak a HD transzferekre, a film kódolása is ebben bicsaklik meg kisebb mértékben. Jotunheim fagyos vidékein a legsötétebb sarkokban itt-ott bántó zizegés jelenik meg, a sötétebb textúrák pedig életlenséget és elmosódottságot mutatnak. Ez a tény igazolást nyer a következő példa kapcsán is, az új-mexikói éjszakai jelenetek is hasonló gondokkal küszködnek. Ezek szerencsére nem bántóan nagy malőrök, csak éppen beárnyékolják a tökéletes high-def élményt. 8/10.
.
A Hang:
A 7.1-es hangsáv képes kihozni az állatot a jobb minőségű hangcuccokból, ugyanakkor a szerényebb motyókon inkább módjával muzsikál a hangszerelés. Persze itt sem kell megijedni, jó effektek és dalbetétek sokasága gondoskodik az audióhatásokról, ám a kellő dinamika hiánya picit feltűnik a vájtfülű hallgatónak. A magyar szinkron tisztességes és jól szól, de az említett apróbb gondok itt tűnnek fel jobban. Összességében elmondható hogy korrket a prezentáció. 8/10.
(Kudarc. Thor ereje híján képtelen kihúzni a meteorba zárt Mjolnir kalapácsát.)
.
Extrák:
Szerényen, de legalább nagyfelbontásban kapjuk a bónusz matériát. A dirketor úr kommentárja már szinte kötelező kellék, meg is találjuk a korongon. Vannak kimaradt jelenetek, kisfilmek, bemelegítő a nagy csapatfilmhez, előzetesek, stb. Nekem kicsit soványka a repertoár. 5/10.
.
Konklúzió:
A "Thor" kissé kilóg az eddigi sorból ugyan, de pont rendhagyó stílusa miatt érdemes emlékezni a filmre. Vérbeli királydrámát láthatunk amolyan színházas stílusba öltöztetve, ahol bőven megférnek egymás mellett a fennkölt párbeszédek és a CGI zúzások. Asgard nemes lelkű trónörököse kellően jó Blu-ray változatát így mindenképpen érdemes Stark és a többiek kalandja mellé helyezni. 7/10.
.
(A következő tesztben megnézzük hogy mi történik akkor, amikor egy kíváncsi tudós a kelleténél több gamma sugárzással kell hogy megbarátkozzon).
Az előző tesztek itt megtalálhatóak:
.
Források: www.wikipedia.org, www.boxofficemojo.com, www.blu-ray.com