.
.
...A Chicago-i ostromot követően az emberiség újrakezdi megszokott életét, viszont egy titkos csoport bukkan fel, amely megpróbálja befolyásolni a történelem menetét. Eközben egy új, hatalmas, ősi veszedelem veszi célkeresztjébe a Földet. Az emberek egy új csoportjának segítségével Optimusz Fővezér és az Autobotok az eddigi legfélelmetesebb kihívásukkal néznek szembe. Egy hihetetlen kaland során újból kibontakozik a jó és a rossz harca, mely végül nagyszabású összecsapásba torkollik, szerte a világon...
.
Nem hinném hogy Michael Bay ennyire de ennyire sablonrendező lenne (lévén hogy összehozott nemrég egy Pain&Gain-t is), inkább már megint a dollárokkal teli zsákok mellé állt. A "Transformers - A kihalás kora" ugyanis szépen nekiáll, hogy negyedszerre (ok, ha legelső jól sikerült részt nem számoljuk, akkor harmadszorra) is letuszkolja a gigánkon ugyanazt a receptúrát (a naplementében száguldó helikoptert, verdákat, alulról mutatják lassítva ahogy kiszállnak az autóból stb. már meg sem kell említenem). Itt kellett volna indulnia egy új trilógiának vagy misz*rnak, de a forgatókönyv úgy tesz mintha a "Szomszédok" egyik epizódjából a másikba ugranánk, csak itt már nem két forint, hanem kettő negyven a zacskós tej. Konkrétan belebegtet valami hú de nagy háttérhatalmat a következő két részre, eme etapot meg kitapétázza valami hobbigyűjtő/vérvonalőrző puskafejű izével, ami Vesztegzár névre hallgat, és az űrhajója pont úgy grasszál Chicago meg Hong-Kong egén mint ahogy az inváziós sereg ladikjai himbálóznak a harmadik részben. A vége csata halál unalmasan ugyanaz, a szintén Chicago-ban lezajló gyors tűzpárbaj meg pofátlanul kopírozza a "Bosszúállók" New York-i csörtéjét. Eredetiség = nulla.
(Jelen rész ügyeletes rosszfiúja)
.
Amivel újítani próbál az amúgy hulladék script, az az eónok-on átívelő történet, illetőleg az emberi tudomány robbanásszerű felzárkózása a Transformers-ek mögé. Nem rossz elgondolás egyébként, ám a benne rejlő kraft nem jut tovább a dinobotok és Galvatron bemutatásánál. Előbbiek viszonylag szépen kiveszik részüket a fináléból, utóbbi viszont bánatosan lebőg (de persze előjön majd még a folytatásban) és még ocsmányul is néz ki.
(A nem CGI osztag)
.
De nézzük hogyan muzsikálnak az élő szereplők. Shia LaBeouf eltávolítása határozottan jó lépés volt, ám az alsógatyamodellből botcsinálta rapper-ré majd színésszé avanzsált Mark Walhberg-et sem képes megszólítani a suta cselekmény. Az a baj a csávóval, hogy alapjába véve nem egy jó színész, és ha nem írnak neki egy erős karaktert akkor magától nem képes hozzáadott értéket nyújtani. A feltalálásnak csúfolt házigányolás jó ziccer lenne, ám rettentő gyenge lábakon áll, plusz a szájából kiröppenő lányát túlféltő atyai megnyilvánulások meg már egyenesen kínosak. DE, jön egy váratlan fordulat! Marky Mark a játékidő vége felé inkább csendben marad, aztán kap egy skulót a kezébe, amivel egyből interaktívabbá válik. Lenyom egy látványos "Prince of Persia"-t egy hong-kongi bérházon, pörög, forog, szóval egycsapásra érdekesebbé válik mint a nyivákoló LaBeouf. Eme hangyányi előrelépés sajnos nem látszik meg a többi mellékszereplőn, akiknél nagyobb szabásminta már csak a Burda magazinban található. Hülye p*csa kislány (alig várom hogy vége legyen a sulicskának és beb*szcsizzak a csajokkal) akinek forrónacis s*ggét persze nagytotálban meg kell mutatni, rallipilóta magazinfiúcska, elcseszett Steve Jobs klón, igazángonoszveteráncsúnyabácsi és egy zsoldosmajom a további kínálat. Hát egyikőjüket sem tenném bele egy színházi darabba, a köztük zajló "kommunikáció" meg kábé megragad egy chat üzengetés szintjén.
(Marky Mark megpróbálja jó útra téríteni a kiábrándult fővezért)
.
Azonban a film tartogat egy egész jó jellemfejlődést, ami már-már cinikus módon nem élő, hanem CGI szereplőre vonatkozik. Optimus "személyisége" az, ami ad végre valami tartalmat a két és fél órás játékidőnek. Az emberek galádul elárulták őt hogy eltegyék láb alól, nagyfokú kiábrándultsága és bosszúszomja hál' Istennek végre kissé drámaian átüt az egysíkú cselekményen. Kicsit Wahlberg is megpróbál bekapcsolódni ebbe a vívódásba és győzködi őt a reményről, ám a fővezér végre nem az a nihilista bolond aki mindent beszop és képes hülyét/hullát csinálni magából bármi áron. A szalmaszálon függő remény és a kifejezetten durvább/nyersebb stílus még az, ami végül visszarántja a szakadék széléről a filmet. Ez a nem túl fényesen tündöklő fegyvertény kábé itt arra elég, hogy ez a rész jobb legyen mint a minden szempontból mélypont második epizód, és valahogy egy lapra helyezkedjen a harmadikkal.
2-3 éve múlva folyt köv. gondolom, és remélem hogy Bay egy kicsit jobban összekaparja magát. Mert ötödszörre ugyanazt látni? Lehet, hogy már nem fog érdekelni. 6/10.
.
Forrás: www,port.hu