...Miközben a Birodalom romjain épült gonosz Első Rend és Kylo Ren (Driver) egyre nagyobb hatalomra tesz szert, Luke Skywalkernek (Hamill) nyoma vész, pedig a galaxisnak nagyobb szüksége lenne rá, mint valaha. Reyre (Ridley), a sivatagi roncsvadászra és Finnre (Boyega), a szökött rohamosztagosra hárul a feladat, hogy Han Solóval (Ford) és Csubakkával közösen megtalálják azt az egyetlen reménysugarat, amely visszaállíthatja a békét a galaxisban...

(A nagy pillanat, amire mindenki várt...)
.
Azt mondanom se kell, hogy a mozis véleményhez képest egy jottányit sem változott az álláspontom az "Ébredő Erő"-vel kapcsolatosan. Noha a végefelé már a napokat számolgattam a megjelenésig, annyira vártam, aztán meg rohantam érte a bótba mint egy mérgezett egér. Miért van ez? Hát mert továbbra se vagyok képes leszakadni arról a tömény nosztalgia-vonatozásról, amit a film nyújt át. Retinánkat átitatja a klasszikus trilógiára hajazó látványvilág, repked az Ezeréves Sólyom, Luke harsogja nagymonológját :D, prüttyögnek a droidok, a nyugdíjas Han Solo pedig ugyanolyan zsiványosan vigyorog bele a kamerába. Igen, a hangulat miatt teljesen bele lehet habarodni a filmbe, és ennek a vászonra való alapos megálmodása mindenképpen tapsot érdemel. J.J. Abrams varázslata bizonyos tekintetben működik, csillogó szemű gyermekként újra megmerítkezhetünk imádott világunkban.
Ennek levét ugyanakkor valahol a kissé elsumákolt forgatókönyv issza meg. A megújulás igénye nélkül rángatja elő a 4-5-6 rész zanzásított lényegét átcsomagolva, áthallásoktól kissé sem mentesen. Droidba rejtett információ, keresd meg a valakit, Halálcsillag kopírozás, ezeket már láttuk régebben is. A másik oldalon ráadásul már annyira túltitokzatoskodja magát a történet, hogy lényegében meg sem ismerjük a körénk pottyantott szitut és csak kapkodjuk a fejünket, hogy Ellenállás meg Első Rend meg he? Persze Lucasnál még működött ez az "in medias res" stílus, de az elműlt majdnem 40 év alatt (omg, már ennyi!!!) kiépült egy kvázi önállóan létező-lélegző univerzum, ahol most már jobban el kellett volna helyezni a kiindulópontot. De hogy ne zuhanjon ránk teljesen mindenféle érthetetlen misztérium, a cselekmény egész ügyesen elkezdi keverni a paklit az új generáció tekintetében. A középpontban a Rey/Finn ki-fia-borja találgatás kezdődik el a már klasszikusnak számító Skywalker/Solo család fekete barijával párhuzamosan. Szóbeszéd és spekuláció izzítja már régóta a vonatkozó fórumokat, személy szerint is kíváncsian várom hogy miféle családfa fog kialakulni a végén.
(A tábornok végigtekint hű követőin)
.
Ugyanúgy nem ártott volna dolgozni egy kicsit az ellenlábas karaktereken. Snoke figurája a sejtelmességnél fogva (talán tényleg Palpatine halottnak hitt mestere?) viszonylag izgalmas talány, viszont a többiekben kicsit túltengenek az érzelmek. Hux tábornok is tud eléggé flusztrált fejet vágni, node Kylo Ren hisztijeitől egyenesen lábrázást kaptam. Ez a csávó lesz szerintem a következő részek hatalmas kérdőjele, hiszen vagy fel tud nőni majd a neki szánt szerephez, vagy végképp legyengíti a Sötét oldalt oszt motyoghat tovább magában Vader maszkjához. Mert köszönhetően a klasszikus karakterekkel erőteljesen megtűzdelt jó oldalnak plusz a Ridley/Boyega/Isaac trió meggyőzőbb teljesítményének, a mérleg nyelve erősen feléjük leng ki, ezzel egyben súlytalanná téve az Első Rendet.

(Reméljük van CASCO egy tie-fighteren)
.
A házi feladat tehát adott Rian Johnsonnak: tessék szépen kidolgozni a forgatókönyvet és alaposan feltápolni a Rendet/Kylo-t azért, hogy méltó és izgalmas küzdelem bontakozzon ki az Erő ellenpólusainak mezsgyéjén. J.J. Abrams startja egy fan számára abszolút szerethető formában manifesztálódik "Az Ébredő Erő" képében, a sikeres folytatáshoz viszont több kell majd a tömény nosztalgiánál. 7/10.
.
Technikai áttekintés:
Kiadás: A Disney embargó nyomán valóságos népünnepély kerekedett a megjelenés körül, hiszen a MM vállalta a kockázatot a 3000 darab értékesítésére. Őszintén reméljük innen is, hogy a kétségtelenül sikeres eladott mennyiség arra fogja sarkalni az egeres stúdiót, hogy meggondolja magát és ismét elkezdi behozni a címeket. A film kétféle változatban jelent meg, a különbség csupán a fekni színe. Azt eltávolítva egy szimpla vékony tokot kapunk, benne a két lemezzel. A fekni csupán pici extra, egyébként teljesen átlagos a kiadvány. Steel-ről pedig idehaza ne is álmodjunk. 6/10.
Kép: Imádom, odáig vagyok érte! Hihetetlenül éles és részletes, abszolút referencia a stúdió Marvel filmjei mellett. Tegyétek el szépen a nagyítót, hibát itt nem fogtok találni. 10/10.
Hang: Csípjetek meg, vagy csak álmodom, de a lövések hangja picit nekem tompán szól, és úgy egyébként a hátsó hangszínpad nyomokban gyengébbnek tűnik a magyar sávnál. Nagy gond persze nincs úgy állesz, a szinkron nagyon jó minőségű, az eredeti hang pedig makulátlanul dörömböl és dorombol (mivel nincs annyira profi cuccom, nem érzékeltem a csökkentett bitráta hatását). 9/10.
Extrák: Az átfogó ismertetőben felsoroltak mindegyike a helyén van a magyar felirattal egyetemben, azaz számtalan doksi vezényel minket végig a forgatáson, megtekinthetjük a filmzene komponálását és láthatjuk a végső vágásból kimaradt főbb jeleneteket. 8/10.
.
Konklúzió:
"Az Ébredő Erő" az év legjobban várt kiadványává vált. Ez nagyban köszönhető a film körüli rekordok (nézőszám/bevétel) döntögetésvel párosult hisztinek, 10 évnyi várakozásnak és a hazai Blu-ray majdnem-meg-nem-jelenése körüli balhésorozatnak. Pedig maga a film ennél még több figyelmet igényel részleteiben, mivel az újabb trilógiát közvetíteni hivatott további két rész bizony tartalmi javulást kell hogy felmutasson. Ennek hiányában a régivágású látvány egy darabig még biztos elviszi a franchise-t a hátán, viszont a végső üdvösséghez ennél majd többet kell virítani. 8/10.