"Flawless victory!"
.
Azt hiszem a blogposzton belüli max karakterlimit is kevés lenne ahhoz hogy fel tudjam sorolni hogy az elmúlt majd 20 év alatt hány Mortal Kombat játék látott napvilágot. Kezdődött ugye az egész a már említett játéktermi majd konzolos (Sega Megadrive, Snes) verziókkal, ahol élő/beöltöztetett színészek bedigitalizált képmásaival püfölhettük egymást. Ez vitte sikerre a széria első három részét plusz született egy Trilogy változat is ahol még Shao Kahn bőrébe is belebújhattunk. Eddig minden szép és jó volt és ahogy annak lennie kell, innentől kezdett elvadulni a sorozat. Először megpróbálták ráhúzni a 3D-t, inkább kevesebb mint több sikerrel. Ezt még úgy ahogy el lehetett viselni, de ezután zúdult be még vagy egy tucat cím, mindenféle konzolra és mindenféle stílusban (RPG-be oltott pl), jócskán erodálva a patináns nevet. A gödörből való kikecmergés első jele talán a 2008-ban megjelent Mortal Kombat vs. DC Universe volt, ahol rendezhettünk Batman vs. Scorpion csatát is. Itt azért kicsit gáz volt a sztori meg a játékmenet is, illetőleg a grafikával akadtak ízlésbeli gondok (úgy néznek ki a karakterek mint a cukorbabák). A Midway-ből közben NetherRealms stúdió lett, eldöntötték hogy az utóbbi évek botlásait követően újrabootolják az egész nevet/sztorit, mint tette azt Nolan Batmannel.
(A Mortal Kombat játékok kronológiája)
.
A SZTORI
Shao Kahn győzött. A Mortal Kombat torna ármánykodásai mögé bújva szépen lassan, egyenként leszámolt lehetséges riválisaival. Már csak Raiden tartja magát a gonosz hadúr ellen, de ereje vészesen fogyatkozik. Utolsó energiáit összegyűjtve áttör a tér-idő szövetén és figyelmeztető üzenetet küldd korábbi önmagának. A jelen elbukott, minden a múlton áll...
Kicsit úgy hangzik mint egy negyedik gagyi rész forgatókönyve a "Vissz a Jövőbe"-éhez :). Persze ez csak elsőre tűnik vészesnek, a grafikus motorral legyártott kezdés frankón és megdöbbentőre sikerült. Jól indul tehát a játék.
.
A JÁTÉK
És azt kell mondanom hogy kitűnően folytatódik a dolog! A NetherRealms-nak sikerült azt összehoznia ami csak pár más fejlesztőbrigádnak ment, nevezetesen megkreálták a régi klasszikust új köntösben. Nézzük át gyorsan a sikerhez vezető hozzávalókat.
RÉGI ARCOK: Helyén van a régi banda (és persze speciális mozdulataik), velük együtt összesen 28+5 (A Komplete Edition extra karakterei) karakterrel játszhatunk, név szerint: Scorpion, Liu Kang, Kung Lao, Sub-zero, Sindel, Ermac, Reptile, Kitana, Jhonny Cage, Jade, Mileena, Nightwolf, Cyrax, Noob Saibot, Smoke, Sektor, Sonya, Jax, Kano, Stryker, Shang Tsung, Baraka, Kabal, Raiden, Sheeva, Quanc Chi, Skarlet, Kenshi, Rain, Freddy Krueger :). Kratos (utóbbi kettő persze a poén kedvéért került bele a játékba). Impozáns tehát a felhozatal, nagyon jó újra viszontlátni mindannyiukat. És itt még nincs vége: a sztori módnak (lásd mindjárt lejjebb) és az unlockolható extráknak köszönhetően jó néhány karakternél extra skineket is láthatunk. Így találkoztam pl. az öltönyös Jhonny Cage-dzsel, Cyrak-szal és Sektor-ral még emberi formában, zombi Jax-szel és Sonya-val. Ez a választék már eleve megadja a pompás hangulatot.
(A díszes társaság)
VISSZA A GYÖKEREKHEZ DE MÉGSE: Kirámolták az összes idióta kivégzési módot, csak a régi klasszikusok maradtak, abból is lettek újak illetve a régiek továbbgondolva. A küzdelmek tehát ismét komolyabb hangulatúak lettek, plusz behoztak egy -menet közben tölthető- ún. X-ray mozdulatot. Ennek keretében premier plánban láthatjuk hogy lezúzzuk opponensünk csontjait/belső szerveit. Itt-ott megmaradtak még a harc közbeni fegyverek is, de ezekhez nem kell speckó mozdulatsor, általában a kombók részeként jönnek elő.
Másik kellemes visszatekintés hogy látni fogjuk az első trilógia összes helyszínét, persze a mai technikai lehetőségekhez igazítva. Fantasztikus volt megint a régi helyeken bunyózni.
SZTORI MÓD: A fejlesztők -nagyon bölcsen- igazodtak a jelenkori igényekhez és nem csak egy szimpla bunyós játékot akartak készíteni. A kezdő képsorok inkább csak feldobják a lasztit a játékhoz, a módot elindítva tulajdonképpen folytatnunk kell a történetet. Ez pedig nem más mint egy 16 fejezetből (1 fejezet 1 karakter és 3-4 csatajelenet, a jelenetek közt átvezető animok vannak) álló, a három klasszikus részen átívelő történetfolyam. Nem áll szándékomban lespoilerezni mindent, játszátok végig, nagyon jól sikerült!
EGYÉB MÓDOK: Természetesen elővehetjük a régi jól bevált módozatokat is, megtaláljuk a challenge tower-t ill. a versust is. Lehetőségünk van gyakorolni a speckó mozdulatokat és a kivégzéseket is, sőt a Practice üzemmód alatt karakterre szabott kihívásokat teljesíthetünk szigorú sorrendben, összesen több százat!!!
Nem győzök tehát áradozni a játékról, egyszerűen nem fedeztem fel benne lényeges hibát. Ünnepeljük hát a régi klasszikust, főnixmadárként született újjá mai köntösben. 10/10.
(Ejnye-bejnye kicsi Stryker, csak nem rosszat álmodtál?)
.
A GRAFIKA
Ne gatyázz új motor fejlesztésével, inkább bérelj egyet. Meg is fogadták ezt a fejlesztők és leigazolták az Unreal Development Kitet, személyre szabták és rittyentettek belőle egy szép játékot. A karakterek és a pályák kialakítása zseniális, nagyon jól megmutatkozik az ál-3Ds hatás. Külön kiemelendő hogy küzdelem közben a karakterek amortizálódnak, szakad a ruhájuk, elkezdenek vérezni, stb., ez külön piros pontot érdemel. Azonban az engine/fejlesztés buktatói megmutatkoznak az átvezető jelenetekben, közelről tekintve a karakterek elnagyoltak, sőt itt-ott nem is foglalkoztak velük (az idős Shang-Tsung feje úgy néz ki mint egy szénaboglya), erre kellett volna ügyelni egy picit. Ettől eltekintve le a kalappal. 9/10.
.
A HANG
Nem ez lesz az a játék ami újrapucolja kis füleinket. A hanghatás/zenei felhozatal elégséges ugyan de nem fog nekünk emlékezetes pillanatokat okozni. A gitárzúzás jellemzően visszatérő motívum továbbá mindenhonnan hiányzik egy jó nagy adag dinamizmus. Nagy gond persze nincs, a szövegek/zajok stb. helyükön vannak, csak nincs bennük semmi extra. 7/10.
.
ÖSSZEGZÉS
Meghalt a király, éljen a király! Megannyi évnyi szenvedést és bénázást követően a fejlesztők végre visszakanyarodtak a gyökerekhez és újragondolták a koncepciót. Az eredmény: a tökéletességet súroló játék született amely mind a régi, mind az új rajongók körében felhőtlen szórakozást ígér. Kötelező darab! 9/10.
.
(Véget ért tehát a Mortal Kombat világában történő barangolás. Bízom benne hogy a tesztekkel sok-sok érdekességet olvashattatok és meghoztam a kedveteket ahhoz hogy megnézzétek a filmeket illetve toljatok egy-két izgalmas menetet a játékkal. Ha esetleg mégis lemaradtatok volna az előzményekről, itt bepótolhatjátok:
.
Következik a Dead Space univerzum...
.
Forrás: www.wikipedia.org