"Yo Joe!!!"
.
.
Cím: G.I. Joe: The Rise of the Cobra (2009)
Rendező: Stephen Sommers
Főszereplők: Dennis Quaid, Channing Tatum, Joseph Gordon-Levitt, Marlon Wayans, Sienna Miller
Technikai infok:
Kép:1080p/MPEG-4 AVC, 2,40:1
Hang: Angol dts-HD MA 5.1 , Magyar/Török/Orosz/Cseh/Lengyel Dolby 5.1,
Felirat: magyar, angol, arab, bolgár, cseh, észt, görög, héber, horvát, izlandi, lengyel, lett, litván, orosz, portugál, román, szerb, szlovák, szlovén, török, ukrán
Régiózár: Nincs
.
A Top Gun tesztje kapcsán már említettem hogy anno a 80-as és 90-es években az idősebb Busch és a Clinton adminisztráció különféle furmányos módszerekkel próbálta magának megnyerni a közvéleményt a katonai hadműveletekre, és ebből a körből természetesen a gyerekek sem maradhattak ki. A Hasbro új terméke kitűnően megfelelt a kormányzati igényeknek, 1982-ben elárasztották a boltok polcait a G.I. Joe-k. Az ifjabb blogolvasók kedvéért: A G.I. Joe-k nagyjából bő egy arasznyi műanyag játékkatonák, hajlítható kezekkel a lábakkal. A klasszikusan jó (Joe mint amcsi titkos katonák) és rossz (Cobra mint terroristák) táborra osztott figurák kezébe/hátára/lábára mindenféle fegyvereket lehetett applikálni és úgy játszani a spanokkal a pad alatt :). Nagyjából a nyolcvanas évek végén jelent meg idehaza a játék és jellemzően mocsokdrága volt a sarki trafikban (5.000-6.000-es fizu mellett kerültek 300-400 forintba, azaz olyan mintha most kellene 15-16.000-et kipengetni érte!), akinek járműve is volt (repülő, tank) az már gazdag család kölykének számított. A brand egyébként 1985-től rajzfilmsorozatot is kapott, ahol lényegi sztorivonal híján (azt se tudtuk ki fia borja) vég nélkül szívatta egymást a két ellentábor.
(Nagyjából 1984-85-re datálható eredeti figura)
.
Meglepő módon valamiért a megfilmesítés elég sokáig elkerülte a márkanevet, nyilván nem tudtak kiötleni egy épkézláb sztorit vagy éppen befektetőt kerestek. Aztán a Transformers széria osztatlan anyagi(!) sikerét követően a játékbirodalom már elérkezettnek látta hogy beküldje a darálóba másik nagy kotlósát is. A hivatalos bemutató 2009 augusztus 7-én volt...
.
A filmről:
Duke (Tatum) és dandárjának gondjaira különösen veszélyes robbanófejeket bíznak. Persze ezeket más is meg akarja kaparintani, így a titokzatos Bárónő (Miller) vezetésével és csúcstechnikával felvértezve egy csapat megtámadja őket. A fejeknek nyoma vész, viszont Duke és bajtársa, Ripcord (Wayans) a G:I. Joe titkos alakulat beavatkozásának hála túlélik az incidenst. Hamarosan aztán ők is csatlakozhatnak a General Hawk tábornok (Quaid) által vezetett zsoldossereghez hogy utánajárjanak és felfedjék a tolvajok hollétét.
(Régi-új nagy kedvencem, a "Fekete lovag" is előkerül a filmben)
.
Nos a filmmel kapcsolatban van egy jó meg egy rossz hírem. Kezdem a rosszal és akkor annál jobban fog esni nektek a jó :). Az a nagy helyzet hogy egy rettentő bárgyú adaptációval van dolgunk. A történet nem igazán fantáziadús és rettentő gyenge lábakon áll, faék egyszerűségű és flashback szerűen ugrál vissza az időben hogy megmagyarázza a dramaturgiai bicsaklásokat. Tipikus menj ide meg oda, tedd ezt meg azt, kábé annyi izgalom van benne mintha James Bond leugrana a boltba egy zacskó kakaóért. Az unalomba hajló cselekményt azonban még lejjebb húzza a színészek teljesítménye, Channing Tatumot továbbra is irritálónak (úgy néz ki a feje mint egy zsák megrugdosott krumpli) és tehetségtelennek tartom, Marlon Wayans humor hernyós karaktere eszméletlenül harmatos, Joseph Gordon-Levitt-nak haláli nagy mázlija van hogy ezután már jó szerepeket játszott, Dennis Quaid meg esélyt sem kapott a bizonyításra (mondjuk neki azt nem kell) de kábé annyira érthetetlen a szerepeltetése mint Liam Neeson-nak a Csatahajó-ban. Egyébként tökön akkor szúrtam magam amikor Arnold -Múmia- Vosloo fütyörészését meghallottam. Szóval nem a sztori meg a szereplők miatt fogunk emlékezni a filmre és én kérek elnézést hogy a makulátlan márkanév ezzel az alkotással kapott egy pár gyomrost.
DE, és szerencsére itt van ez a szócska, van azért egy pár dolog amiért érdemes megtekinteni a G.I. Joe-t, persze itt lényegesen rövidebb a lista :). A pozitívumok közt említhető a feszes tempó. A történet egyszerű ugyan, viszont sosem fullad unalomba, a pörgő események és változó/sokszínű helyszínek így tudnak izgalmat csempészni a képkockák közé. Szintén a film jó vonásai közé tartozik az akciókhoz kanyarintott látványvilág. Kidolgozottak és látványosak az effektek, szépek a díszletek/kosztümök, dinamikus a kameramozgás és király a koreográfia. A végső összecsapás pazar a maga nemében és azt hiszem a párizsi jelenetet is egy jó darabig emlegetni fogjuk.
Ez utóbbiak miatt válik a film vállalhatóvá és ajánlottá legalább egy megtekintés erejéig, remélhetőleg azonban a hamarosan mozikba érkező folytatás tud majd emelni az általános színvonalon (hát ha meg nem akkor majd fikázunk egy jót :D). 5/10.
(A második rész egyik hivatalos trailer-je)
.
A Blu-ray kiadás:
Hát nem egy mai csirke már a korong, szinte napra pontosan három éve, 2009. december 6-án jelent meg hazánkban. Pár hónapja még láttam elfekvőben egy-egy boltnak a polcán, viszont inkább nagyobb sikerrel jártok ha second-hand forrásokból szerzitek be. A kiszerelés egyébként a szokásos vékony tok, puritán módon benne foglal helyet a borítóval megegyező képet mutató korong, semmi több. 5/10.
.
A kép:
Habár nem ettől fogjuk magunkat összepisilni, a transzfer hozza magával azt a minőséget amit egy mostanában forgatott filmtől elvárunk. Van itt viszont két dolog ami kicsit bántotta az én szemecskéimet: néhol a színek túlvezéreltek és túlzottan nyúlnak bele a narancs és a rózsaszín árnyalatokba, plusz általánosan életlenség tapasztalható a kópián. Nézhető de messze nem tökéletes. 7/10.
(Na ők a rossz fiúkkal játszanak...)
.
A hang:
Ezen a téren viszont elégedettek lehetünk. A magyar szinkron egész jól sikerült és decensen szól mind az öt csatornájában, a keverés szépen elkülöníti a beszédhangokat a többi effekttől. Persze a kompromisszummentes élményért ismét az eredeti hangra érdemes váltani és a már említett végső csatát úgy megtekinteni, az összeroppanó jégtáblák moraja pompásan fogja megtölteni a nappalinkat. 9/10.
Extrák:
Mérsékelten ugyan de kapunk bónusz tartalmat. Először a direktor és producer szolgáltat nekünk egy audiokommentárt, azután két kisfilmet tekinthetünk meg a forgatásról illetve a vizuális effektekről. 5/10.
.
Konklúzió:
Ez a film szerintem nem igazán gyűjtött túl sok rajongót magának. A dramaturgban lévő nagy hasadékok és a gyenge színészi performanszok eléggé aláásták a nívót, amit csak hellyel-közzel tud a kikalapálni a korrekt látványvilág. A döntést rátok bízom, talán a második rész majd kiküszöböli a csorbát...6/10.
.
Források: www.wikipedia.org, www.imdb.com