.
Megtörtént végre a hivatalos bejelentés! Victor Matsuda, a Blu-ray Disc Association igazgatósági tagja a múlt héten jelentette be, hogy valamikor a jövő év első felében véglegesítik a 4K Blu-ray lemezek technikai paramétereit, hogy ezzel lehetővé tegyék a jövő év év végi kereskedelmi forgalmazást (gondolom elsősorban az USA-ban és Japánban, utána meg majd kisebb csúszással Európában/nálunk(?)). A viszonylag szűkszavú nyilatkozatból pár, már előre tudható specifikáció is kiderült. A 4K Blu-ray tehát nyújtani fog:
- Megnövelt felbontást 3840 * 2160 képpontig
- High frame rate támogatást akár 60 fps/sec-kel
- Kiterjesztett színskálát HDR (high dynamic range) funkcióval
- HEVC/H.265 kódolási eljárást a minél hatékonyabb helykihasználtságért
- Új kapacitású Blu-ray lemezeket 66 illetve 100 gigabájt kapacitással
A felsorolt infók természetesen elég impresszívek, a tervezett felbontás adja magát, az új tömörítési eljárás érdekes kihívásnak ígérkezik (annak fényében -esetleg javítsatok ki-, hogy az ilyesmi elgondolást eddig a warez megoldások, lásd *mkv és társai részesítették előnyben, így érdekes látni hogy egy komoly iparág vesz át sufnitunning megoldást :)), ellenben audio megoldásokról és exkluzív új lehetőségekről (pl. mint a mostani Blu-ray lemezeknél a film közbeni behívható menü, többablakos megoldás, stb.) sok szó nem esik.
És hát most lássuk saját szerkesztőségi véleményünket. Előre is elnézést kérek, ezúttal kicsit szkeptikus leszek...
Először is baromira kíváncsiak leszünk, hogy hogy fog ez muzsikálni nemzetközi és hazai szinten. A formátumváltás kapcsán van egyébként egy kisebb észrevételem. Amikor 2006 környékén megérkezett a Blu-ray, akkor a DVD már szinte egyeduralkodó volt és lemosta a placcról a VHS-t, már sehol sem lehetett találni kazikat. Pár turis kosár még volt, de új kiadványt senkinek sem jutott eszébe kihozni. Most írunk 2014-et, jövőre jön akkor az UHD. Szerintetek 2015 végére a Blu-ray egyeduralkodó lesz és DVD-ből még hírmondót se találunk? Hahaha, na arra befizetek. Szóval itt az első számú gebasz, nevezetesen az, hogy egyszerre három formátum lesz jelen így: UHD --> csúcsprémium, Blu-ray --> prémium, DVD: sztendred. Látszik, hogy az első kettő között elég vékony a határ...Segíti ez majd az elterjedést?
Második észrevétel. Az UHD előnye várhatóan 125-130, de inkább 150 cm-es képátló felett fog kijönni. Ez már látatlanban is predesztinálja, hogy legalább mekkora helység kell az optimális nézési távolság miatt. Mekkora vásárlói rétegre lehet így építkezni? Segíti ez majd az elterjedést?
Harmadik észrevétel. Átverés szag terjeng, azaz valami bűzlik Dániában. 3D-t nem említik, szóval akkor kihalásra szánták? Nem jött be a vásári mulatság? A másik dolog pedig a most kapható UHD tévék. Olvastam pár tech cikket innen-onnan, ahol újfajta tévék fejlesztéséről regélnek, forradalmian új színtechnológiával. Csípjetek meg, vagy csak álmodom, de az új UHD lemezek lehet hogy pont ezt fogják majd kihasználni? Ha igen, akkor feleslegesen vett az ember mindenféle hajlított 4K tévét, mert az már avítt lesz az UHD teljes kihasználásához?Segíti ez majd az elterjedést?
.
Negyedik észrevétel, kicsi gazdaságelmélettel. Természetesen azok a piszkos anyagiak jönnek, azaz mibe fog ez kerülni nekünk? Maradjunk mondjuk egy alapfelszerelésnél. Új hajlított TV jövőre legalább 150 cm-es: kb 500-600 ezer forint. UHD lejátszó: 150-160 ezer forint. Film: 13-14 ezer. Szerintem még nem is fogott vastagon a filcem és a hangcuccot bele sem számoltam, de látszik hogy legalább 700-800 ezer forintos kezdőtőke kellhet majd. Véleményem szerint ezt akár a világon, akár hazai szinten is vajmi kevesen engedhetik meg maguknak. A Blu-ray 2006-os debütálásakor a világgazdaság még erőteljes fejlődésben leledzett, mára viszont az adósságban fuldokló munkanélküli tömegek kisebb baja nagyobb annál, hogy hány képpontot látnak. Segíti ez majd az elterjedést?
És végül +1: Számos fórumhozzászólás fejtegette azt, hogy az új technológia milyen filmeknek kedvezhet igazán. A döntő mezsgye ott húzódik, hogy vajon az eredeti forrásanyag milyen felbontásig húzható fel. Egyértelmű, hogy a nyertesek a régebbi, illetve részben a vadi új filmek lehetnek. A régiek azért, mert a celluloid kópia -digitális trükk hiányában- természetes textúrájában tartalmaz mindent (azaz pölö minden díszletet felépítettek), így "elvileg" szinte az emberi látómező maximális befogadóképességéig (azaz 16K-ig!) reprodukálható a látvány. Az új filmek pedig azért, mert ott már szánt szándékkal alkalmaztak nagyobb textúrájú trükköket, illetve a mai technológia képes már kiszámolni a képi effektusokat. Így viszont ott van kb. 20-30 évnyi klasszikus/pop filmográfia, ahol esetleg az élőszereplős/díszletes részek szintén jól fognak kinézni, ellenben a digitális effektusok elég rusnyák lesznek majd. Vagy valaki szépen nekiáll és kicserél majd minden trükköt? Lesz majd újabb SW változat, UHD X-winggel és Jabbával? Bevesszük ama cumit most már lassan negyedszerre-ötödszörre?
Összességében úgy látom, hogy ez a technológiai erőlködés most már inkább visszataszító mint imponáló. Egy újabb extravagáns elképzelés, ami a tárcánkra bazírozik olyan piaci körülmények között, ahol abszolút nincs létjogosultsága. Persze ez volt a vélemény a Blu-rayről is annó, ám a mai napig látszik kettős elfogadottsága, a DVD pedig már korának 9. évében bőven tömegtermék volt. Lesz így tehát egy csúcskategória megint, még szűkebb rétegnek. Egyedüli pozitív visszacsatolás talán a "sima" Blu-ray lemezek árcsökkenése lehet majd és reméljük hogy nem kezdik el szándékosan lerontatni a minőséget...
Ti mit szóltok az új formátumhoz?
.
Forrás: www.blu-ray.com