.
"A halottak testének tisztelete..."
.
.
Cím: Saul fia
Rendező: Nemes Jeles László
Szereplők: Röhrig Géza, Molnár Levente, Urs Rechn, Zsótér Sándor, Todd Charmont, Uwe Lauer, Krisztik Csaba
Technikai infók:
Kép: 1080p/AVC-MPEG4, 4:3 (Full frame)
Hang: magyar (DTS-HD MA 5.1/ DTS HD MA 2.0/DD 5.1/DD 2.0)
Felirat: magyar (az idegen nyelvű részeknél), magyar (halláskárosultaknak), angol, francia
Régiózár: B
.
A Filmről:
...A náci koncentrációs táborokban a foglyokból álló Sonderkommando terelte be a megsemmisítésre ítélteket a gázkamrákba, vitte át a holttesteket a krematóriumokba, takarította ki a termeket az újabb transzport érkezése előtt és szállította ki a hamvakat a táborból. A megterhelő fizikai munka miatt a sonderesek a tábor többi foglyánál jobb bánásmódban részesültek, a többi táborlakótól elkülönítve laktak, de mint a "titkok őrzőit", néhány hónap után kivégezték a tagjaikat. Az újonnan alakuló sonderkommandó első feladata az előző generáció elégetése volt. A sonderesek közül nagyon kevesen élték túl a háborút. 1944, Auschwitz-Birkenau. Saul Ausländer (Röhrig Géza) egyike a krematóriumokban dolgozó sonderkommandósoknak. Társai tudják, hogy bármelyik pillanatban kivégezhetik őket, fegyvereket gyűjtenek és lázadást szerveznek. Saul viszont az elégetésre váró holttestek között felfedezni véli saját fiát, és ettől kezdve a férfit a menekülés helyett egy másik lehetetlen küldetés élteti: elhatározza, hogy kicsempészi a testet és keres egy rabbit, hogy méltó módon eltemethesse a gyermeket...
(Az élet minden pillanatban egy hajszálon függ)
.
A harmadik magyar Oscar díj feletti örömködésből fakadóan természetesen nem volt kérdés, hogy megnézem a "Saul fiá"-t, mindazonáltal óvatosan közelítettem felé. Ez a tartózkodás elsősorban a komoly és felzaklató témából fakadt, de ugyanakkor Spielberg "Schindler listája" nyomán kíváncsi voltam arra, hogy a film miként tudja bemutatni a náci koncentrációs táborokban történt borzalmas tetteket.
Nos, lelki hatását tekintve szinte minden összetevő telitalálatnak bizonyult, mivel ennyire hatásosan és csontig hatolóan eddig még nem volt alkalmam átélni egy genocídium folyamatát. A cselekmény alapvetően mintegy aktív résztvevőként taszít be minket Saul mellé, aki a játékidő első részében állomásonként vezet végig minket a gyilkosságokon, kezdve a vonatról való leszállástól egészen az emberi hamvak folyóba történő lapátolásáig. Már ez az első rész is borzasztóan megterheli a nézőt, mivel szó szerint gyomorforgatóan tárja elénk a földi poklot (nem is volt jó ötlet ebéd után nézni). A rendezői ábrázolásmód még pluszban rádob erre, mivel élethűen rángatózik a 4:3-as igazolványképpé sarkított kamera, kevés a vágás, zenementesek a jelenetek, a főszereplő körül történő dolgok pedig legtöbbször homályba vesznek. Mondhatnám hogy jótékony, de a sejtelmesség és a beszűrődő hangok még tovább emelik a klausztrofób érzést, a láger épületén belül szabályosan szorong az ember. A kint játszódó jelenetek hoznak vissza egy kis üdeséget és juttatnak minket lélegzetvételhez.
(Saul küldetése során sokszor szembekerül társaival)
.
Ebben az elborzasztó környezetben tesz-vesz enerváltan Saul, akinek kiégett tudatát 100%-ig eltalálva személyesíti meg az egyébként színészi tapasztalattal nem rendelkező Röhrig Géza. A morbid módon létrejött különleges és nemes küldetés aztán célt ad neki, felrázza katatón állapotából és egyben közvetíti a film legfőbb üzenetét. Ez pedig nem más, mint az emberi méltóság és elmúlás legmélyebb tisztelete. Ez, az egyébként a mindennapokban legtöbbször megvalósuló eszme itt most markáns kontraszot alkot a körülményekkel, egyben mintegy lehetetlen küldetéssé avanzsálva Saul terveit. Rabbi, szertartás, temetés, mindezek elképzelhetetlenek a haláltábor bugyrában, emberünk mégis ezekre teszi fel életét, ami egyébként mindvégig paraszthajszálon függ.
A lehúzó hangulat és a jó szereplők tehát adottak, ráadásul a film szerencsére nem áll le sokat filozofálni, vagy csak szimplán öncélúan ábrázolni a holokausztot. Az rögtön egy érdekes mellékvonulat, hogy megismerhetjük a nem túl sokat emlegetett, sőt a fejekben inkább visszataszító fogalomként létező Sonderkommandót. Érezhető hogy -néhány tényleg szemétládát leszámítva- ők is megtört emberek, tetteiket csupán a túlélés ösztöne hajtja. Ezt a fonalat követve bontakoznak ki aztán a lázadás tervei, ami tovább bonyolítja Saul célkitűzéseit. Ő továbbra is saját "önző" dolgaival foglalkozik, nem annyira törődik a többiekkel, sőt nemegyszer a lebukás szélére sodorja őket egy-egy meggondolatlan lépéssel. Ez meglehetősen feszes tempót eredményez végig, heist hangulatot gerjeszt és később még akciót is átnyújt. Ennek a "kellemes" mixnek plusz jó arányérzéknek köszönhetően rendesen pereg a film és fészkelődés nélkül érünk a 104 perc végére. A teljes konzisztenciát tekintve egyébként kicsit kilóg az álomszerű utolsó jelenet, ami egy kvázi heppiend is lehetne, de ennek értelmezését inkább rátok bízom.
(A magyar származású doktor váratlan szövetségessé válik)
.
Ledöbbentő, sejtszintig hatoló hibátlan alkotás a "Saul fia", ahol közvetlenül átérezhetjük és Istennek megköszönhetjük, hogy nem tapasztalhattuk meg élőben az emberiség eddigi legnagyobb bűncselekményét. Ugyanakkor teszi mindezeket fogyasztható és befogadható módon, ahol a jó szereplők és a tempós cselekmény szavatolja a kiemelkedő minőséget. 10/10.
.
Technikai áttekintés:
Kiadás: Egyetlen exkluzív kiadás jelent meg belőle 3000 példányszámban. A fantasztikusra sikeredett digipak bontogatásának külön topikot is szenteltük és nyugodtan nevezhetjük tökéletesnek. Pláne még hazai is! 10/10.
.
Kép: A 4:3-as arány és a homályos koncepció miatt kicsit paráztam ezen, de az aggodalom végül feleslegesnek bizonyult. Határozottan jól áll a HD a filmnek, az élsesebb kontraszt sokkal jobban kiemeli a főszereplőt, a fókuszált részletek pedig minden tekintetben a helyükön vannak. 9/10.
Hang: Zene és túlzott akció híján persze kicsit bonyolult a dinamika megítélése, viszont a különféle hangok és zörejek térhatásával nincs probléma. 8/10.
Extrák: A kézzel fogható (digipak, 34 oldalas booklet, számozott képkocka) dolgok mellett eléggé masszív tartalmat találunk a kék korongon is. Az audiokommentár mellett láthatjuk a dirketor első kisfilmjét, kimaradt jeleneteket, számtalan forgatási kisfilmet és előzeteseket. A csomagban található továbbá a film és az extrák megint két különálló DVD-n. 10/10.
.
Konklúzió:
Ezúton is szeretnék bocsánatot kérni Spielberg úrtól, de jelenleg a "Saul fia" sokkal jobban tetszik a "Schindler listájá"-nál (noha az is tökéletes). Enne oka lehet talán a még sokkolóbb hangulat, vagy éppen a számomra méltóságteljesebb mondanivaló, de összhatását tekintve mindenképp maradandóbb élményt okozott bennem. Szóval ezért is ragadnám meg az alkalmat, hogy ezúton gratuláljak innen is (mert személyesen is sikerült!) Nemes Jeles Lászlónak az elért eredményekhez! Nyugodt szívvel mondhatom, hogy a film nincs "túlhájpolva", bőven rászolgált a hírnevére, ráadásul teszi mindezeket egy olyan megjelenés képében, amire talán még nem is volt példa idehaza. Summa summárum ez egy flawless victory, azaz az év kiadványa! 10/10.