Cím: Blade Runner 2049
Rendező: Denis Villeneuve
Szereplők: Ryan Gosling, Harrison Ford, Jared Leto, Robin Wright
Kép: 2160p/HEVC / H.265 2.39:1
Hang: magyar (dd 5.0), angol (Dolby Atmos – Dolby TrueHD 7.1), spanyol, lengyel, cseh, török
Felirat: magyar, angol, cseh, lengyel…
Régiókód: N/A
Nem is lehetne találóbb filmmel belépni kicsiny blogunk jövőjébe, a következő generációba, az UHD, azaz a 4K felbontás és a HDR világába. Nem csupán a film háttere, világa és története miatt, hanem avégett, hogy ez a mű lett az elmúlt időszak leglebilincselőbb audiovizuális élménye. Nem hiába a megnyert Oscar-díj mind az operatőri munkáért, mind a vizuális effektusokért. Van gondom az idei díjazással, de az biztos, hogy a Szárnyas Fejvadász 2049 képi világa letépi az arcod.
A Filmről:
De ne rohanjunk ennyire előre, a végső verdikt mindig hálátlan susnyásába. Kevés annál gondterheltebb feladat lehet, mint bármi legendásat folytatni. Legyen az filmklasszikus, akárcsak esetünkben, vagy akár film-, illetve könyvsorozat. Ha valami akkora kult film, mint az eredeti, de szerintem már méltó módon lehetne azt mondani, hogy az “első” Blade Runner, ott iszonyat durva elhatározás és mindenre kiterjedő koncepció kell. Egyszerre kell megfelelni a régi rajongóknak, de bavonzani az újabb generációt. Valami újat kell elmesélni és alkotni, de muszáj meghagyni az erdeti alappilléreket. A bejelentés környékén, a forgatás alatt és az előzeteseket látván nem kevés kétely merült fel az emberekben, és habár a kasszáknál tényleg meglehetősen csúnyát bukott a film, úgy vélem a végeredmény valahol még felül is múlta az eredetit.
Itt az ideje tisztázni, nem szeretem a Szárnyas Fejvadászt. Elismerem pozitívumait, a gazdag világát, a mély történetét. Biztos, hogy 1982-ben agyeldobós élmény lehetett, bár úgy tudom, anno Deckard is inkább később találta meg közönségét és emelkedett kultstátuszba.
Amikor először találtam rá a filmre, hatalmas csalódást okozott. Kétszer próbálkoztam meg vele és mindig render belealudtam. Nem tudtam elhinni mire ez a felhajtás, ráadásul a sztori sem egy akkora durranás. Ez egy túlértékelt sci-fi művészfilm, amibe mindenki belelátott mindent, főleg a Final Cut után.
Minden tisztelettel a rajongók és maga a film felé, de ez volt a véleményem . Egészen fél évvel ezelőttig, amikor a folytatás után ismét megtekintettem és így végül egészen jóra fordult a végső megítélésem. De a 2049-et így is többet fogom levenni a polcról.
A történet kreatívan, cseppet sem erőltetetten folytatja az előd magára hagyott világát, az alapfilozófiát nem csak tovább görgeti, de mélyít is rajta. Akkor hív be (vagy inkább vissza) szereplőket, amikor kell és nem tolja bele őket a főszerepbe indokolatlanul. Nem zár le minden megszellőztetett szálat, mert felismeri, hogy jelenleg nincs annak jelentősége még úgy sem, hogy jó nagy csatajelenetekkel lehetne beszipkázni az újabb nézőket a moziba. Az utolsó szögig átgondolt filmmel van dolgunk, melyre nem is a folytatásként, inkább az újabb fejezetként gondolnék.
Nem hiszed? Nézd meg a film vizuális oldalát. Minden egyes jelenet meg van komponálva. A legutolsó átvezető jelenet is olyan aprólékossággal van kidolgozva, hogy még csupán nézni is jólesik a filmet. Na meg hallgatni. Egyszerre csendülnek fel a modern és a régi időket megidéző, jövőnek szánt szintipop dallamok. Néha csak dörren a basszus, néha beleolvadunk a mocskos, futurisztikus Los Angelesbe.
Közel sem tökéletes film a BR 2049, lehetne kicsit tempósabb is akár, de számomra üdítő színfolt a manapság érkező agyatlan, pénznyelő látványfilmek és komoly gondolatok vagy háttér nélkül okoskodó, és saját maga által ásott gödrébe belebukó sci-fik után. Okos és érett filmmel van dolgunk, mely nem hajolt meg napjaink Hollywoodja előtt és kitartott eredeti víziói mellett. Ha másért nem is, ezért kijár a maximális tisztelet.
Külön gratulálnék és köszönném meg annak a rengeteg magyar szakembernek, akik a filmen dolgozott. Kudos srácok!
9/10
Technikai áttekintés:
Lássuk miből élünk, mert van miről beszélni. Először is van egy natúr blu-ray kiadásunk. Sima tok, sima lemez. Van ugyanez 3D-vel turbózva. Most jön általában a speckó, ám most rendhagyó módon két különböző fémdoboz közül is választhatunk. Egyiknek szebb az artja, mint a másiknak, úgyhogy itt vagy az egyéni ízlés, vagy a búnuszok iránti kiváncsiság fog dönteni, ugyanis a normál, poszterekkel operáló steelben a 3D kiadás belső tartalma vár minket. A másik, Mondo artos kiadás viszont egy bónusz lemezzel kedveskedik, melyről sajnos nem tudunk nyilatkozni, mert most először az utolsó verzió került ke a polcról, az UHD kiadás.
Kép:
Talán szükséges a megfelelő technikai háttér ismertetése, ha a képről kezdünk el beszélni. Egy 50 inches, 4K és HDR képes LG tévén valamint egy Panasonic DMP-UB300EBK lejátszón teszteltük a lemezt és fogjuk a további filmeket a jövőben. Tisztában vagyunk vele, hogy nem ez a csúcstechnika, de egy erős közepes, bőven élvezhető kategóriában azért még benne vagyunk. Ha összejön a oledes sony és az újgenerációs player, mindenképp szólunk J.
Alapvetően a képminőség odaverős, nagyképűen mondhatnám, hogy természetesen, vagy hogy semi extra. Vadiúj film, szinte még meleg, naná, hogy le fog mászni a képernyőről és sütik szemeinket a részletek. Sűrűn dobálózunk a “referencialemez” titulussal, de nem is várunk el kevesebbet.
10/10
4K: Itt viszont áttérnék az új lépcsőfokra, kezdjük a megnégyszerezett felbontással. Most kéne jönnie annak a résznek, hogy “atyavilág, ez itt a jövő, ezután semi sem lesz ugyanaz”… Egy túrót! Nem sok különbséget vettem észre a felbontásban. Rohadt éles volt persze, láttam Harrison Ford összes ráncát az összes szál borostája alatt, tűéles minden pillanat. Viszont igazság szerint, hátradőlve a fotelban, nem láttam akkora differenciát a 4K es a normál BR képe között, hogy azonnal rohannék lecserélni a Középfölde-gyűjteményt (haha, szép is lenne). Viszont…
HDR: Na ez durva volt. Ugyan a pixelvadászat kifogott rajtam, de a színmélységbe beleszédültem. Konkrétan kicseréltem a lemezt a normál blu-ray-re, mert nem akartam túlvízionálni a dolgot, de tényleg nem humbug ez a High Dinamic Range téma. Ha minden eszköz adott hozzá, teljesen új dimenziók nyílnak meg. Igyekszem képekkel is szemléltetni, bár félő, hogy nem megy át az élmény egy állóképről. Mindenesetre higgyétek el, nem kamu, hogy egy színnek több a megjelenített árnyalata és pont emiatt less részletesebb a kép is. Mert nem csak egy közel egyszínű paca lesz a háttér, hanem ki tudod venni a köd különböző rétegeit is. Élőbb, teltebb színek és kontrasztosabb fényviszonyok jellemzik ezt az új formátumot. Nem mondom azt, hogy nélkülözhetetlen és megkerülhetetlen, de mindenképpen egy fontos lépcsőfoka a házimozizás élvezeti értékének.
SDR:
HDR:
SDR:
HDR:
Hang:
A kép hálás téma a bravúros fényképezés miatt, ám a hang mellett sem lehet egy szóval elmenni. Már a moziban is feltűnt, hogy remegett a váaszon egy-egy erőteljesebb jelenetnél. El lehet képzelni mindezt egy megfelelő hangrendszerrel. A kiadvány támogatja a Dolby Atmos-t, melyet sajnos nem volt szerencsém teljes valójában tesztelni, ám lekeverve sem okozott csalódást. Dinamikusan szól, dolgozik a mély, de tiszták maradnak a dialógusok is. A Magyar szinkron minőségi lett, a megszokott hangokkal, de persze nem ér az eredeti hangsávhoz. Ha valakinek nélkülözhetetlen a magyar, nem fog csalódi, minőségi munka fogadja majd.
9/10
Extrák:
Érdekes bónusz felhozatal vár a lemezen. Na, nem az UHD-n, a kisfilmekért a BR lemezre kell csereberélni. Három kisfilm vár rank, melyet a neten terjesztettek a mozis premier előtt. nem nélkülözhetetlen, ám hasznos infókkal szolgál a film eseményeit megelőző időszakról, így a nagy áramszünetről, illetve Niander Wallace hatalomra kerüléséről.
Ezek után rövidebb-hosszabb videók jönnek, sok sok infóval és háttérrel, viszont meglehetősen sok átfedéssel. Sokszor beszélnek ugyanarról és/vagy használják ugyanazokat a jeleneteket illusztrációként, ami kicsit megtörheti a ritmust.
Mindenesetre az infók tényleg érdekesek, láthatjuk ahogyan a Magyar helyszíneket kiválasztották, az új járművek és jelmezek megtervezését. Láthatunk filmeket a sok filmbéli háttérről, mint Joy-ról, vagy a Fejvadászok szerepéről ebben a világban.
Nem eresztették túlságosan bő lére az extrákat, de akit érdekel egy kis plusz a filmkésztés folyamatáról és hátteréről, valamint a világról, az fog magának találni érdekességet.
6/10
Konklúzió:
Van a tavalyi év egyik legjobb filmje. Az utóbbi idők egyik legérettebb sci-fije. Tökéletes kép és hangminőségben prezentálva. Ráadásul megannyi különböző kiadásban. Akár UHD formátumban, ami valóban megéri a pénzét.
Nem is tudom, lehet, hogy az év kiadványával van dolgunk..?
9/10