.
.
...A Marson hatalmas homokvihar készül. A NASA űrhajósai biztonsági okokból azonnal elhagyják a bolygót: halott társuk testét sincs már idejük megkeresni. Nem is találnák. Mark Watney (Matt Damon) ugyanis nem halt meg; csak a szkafanderébe épített adó meghibásodása miatt hiszik a többiek, hogy nem élte túl az első szélrohamokat. A mérnök-botanikus mindent elkövet a túlélése érdekében: gépeket szerkeszt, élelmiszert termel, vizet gyárt, és amikor a Földi irányítók felfedezik, hogy él, felkészül a mentőexpedíció fogadására. De az expedíció négy év múlva érkezik, méghozzá az ellenséges bolygó egy egészen másik pontjára. Neki 3200 kilométert kell utazni, hogy fogadhassa őket: egyedül, megfelelő felszerelés nélkül, végtelen magányban...
.
A "Mentőexpedíció" esetében nem az volt a kérdés hogy mennyire frankó az alapanyagul szolgáló könyv, hanem inkább az, hogy a nyomtatott bravúrt mennyire sikerül átültetni a mozivászonra. Eléggé megnyugodtam aztán, amikor Ridley Scott nevét láttam a stáblistán, bár kicsit azért fészkelődtem legutóbbi biblikus ballépése miatt. Dehát majdnem 40 éve azért neki az űr egy biztonságos terep :).
(Az Arész űrhajó békés hazaútját jó alaposan felforgatják a történtek)
.
Nos, igazán büszkék lehetünk a dirketor úrra, mivel egy bitang jó filmet hozott össze. Sőt továbbmegyek, büszkeségünk tovább dagadhat amikor meglátjuk a stáblistán töméntelen honfitársunk nevét. Igen, jól gondoljátok, a film nagy része nálunk forgott. Elég csak rápillantani a NASA központra, egyből megismerjük a Bálnát, de hosszan kamillázhatjuk például a Csepel felé robogó HÉV-et a Nemzeti Színháznál. Természetesen a nem valós helyszínek tekintetében is kivettük a részünket, a Marson játszódó jelenetek túlnyomó többsége a Korda stúdióban forgott.
Na elég egy kicsit a technikai ajnározásból, nyaljuk most fényesre magát a filmet is :). Egy minden tekintetben a tökéletességet súroló alkotást láthatunk viszont a moziban, mely viszonylagos lassúsága ellenére mégis leköt minket az utolsó pillanatig. Ennek a konstans állapotnak számos összetevőjét definiálhatjuk. Elsősorban ott van maga az egzotikus helyszín is, mely gyilkos mivolta (hőmérséklet, nyomás, viharok) ellenére csodálatos és felemelő. A nézőben fészkelődő tudat, hogy egy hatalmas planétán egyetelen egy élő ember bóklászik, egyszerre borzongató és egyszerre lelkesítő. Aztán ott van a következő komponens, a magányos harcossá és túlélővé avanzsált Mark Watney, aki szaktudásán kívül roppant jó humorérzékével próbálja túlélni a rá váró éveket. A poénok egyébként biztonsági szelepként szolgálnak a dramaturgban, az utánuk érkező drámaibb képsorokat teszik kontrasztossá, illetve nem mellesleg még jól is szórakoztatnak. Damon tökéletes, ismételem: tökéletes választás a szerepre, figurája hihetetlenül szerethető és képes arra, hogy a nézőt odaültesse maga mellé a kietlen bolygóra. A szorító másik végében a letört bajtársak és a NASA stábja áll. Előbbiek nagyon jól belepasszolnak a cselekménybe a parancsnokkal az élen, utóbbiak görcsölése azonban mintha kicsit túl lenne tolva, kicsit sulykolva belénk hogy a hivatal mennyire humánus meg közfeladatot jól ellátó szervezet, stb. Hiába jó itt is Jeff Daniels, Sean Bean (SPOILER: nem hal meg :D) meg Chiwetel Ejiofor, ez a háttérzönge egy kicsit ponyvát húz rájuk. Parázni mondjuk nem kell, itt is vannak néha jól elejtett vicces pillanatok.
(Egyedül a hatalmas és kopár vidéken)
.
Tényleg nagyon nehéz bármit rosszat is felhozni a film ellen. A kritikákat olvasva inkább csak a könyv tartalmával összefüggésben említettek hiányosságokat, nevezetesen kimaradt ez+az. Mivel jómagam nem olvastam a könyvet annyira nem hiányzott semmi, viszont az tény, hogy legalább plusz egy órát bőven néztem volna még belőle.
Roppant hálás vagyok tehát Ridley Scottnak és a hazai filmes szakembereknek, hiszen a "Gravitáció" és a "Csillagok között" után idén sem maradunk kitűnő sci-fi nélkül. A marsi témába oltott Robinson Crusoe sztori így nálam eddig az év legjobbja, és mivel a kiadó nem a Disney, marhára várom a Blu-rayt is :). 10/10
.
Forrás: www.port.hu