.
"Van még időd."
.
.
Cím: Logan
Rendező: James Mangold
Főszereplők: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen
Technikai infok:
Kép:1080p/MPEG-4 AVC, 2.38:1
Hang: Angol DTS-HD Master Audio 7.1, magyar 5.1
Felirat: magyar, angol, német, spanyol
Régiózár: Amerikai verzión van
Ahogy tavaly "Deadpool", idén Logan volt az a képregényfilm, mely minden hibája ellenére is hatalmas kritikai és nézői rajongásban, valamint elismerésben fürdött, abszolút megérdemelten. A jó írás, az R besorolás, az elhivatott készítők és a viszonylag alacsony büdzsé ismét bebizonyította, hogy Hollywood jelen formájában elmehet a búsba. Logan tesztünk következik.
A Fimről:
17 év. Tizenhét hosszú esztendőn át alakította Hugh Jackman, ausztrál színész Logant, avagy Farkas/Rozsomák karakterét. Tehát, amikor azt mondta, a Logan lesz az utolsó alkalom, hogy az öngyógyító mutáns bőrébe bújik, az nem csupán azért volt filmtörténeti jelentőségű, mert Jackman nem csupán egy volt a sok közül, aki (majdnem) sárga sztreccshacukában rohangált, hanem mert ő volt idáig, a tizenhét év alatt az egyetlen "Logan". Minden szerepben és cameoban Jackman volt jelen. Az ő manírjai, szemöldökráncolása és nem utolsó sorban mellizma volt, amit a karakterrel azonosítottunk.
Egyértelmű, hogy nem lehet ezt örökké csinálni, így már csak abban reménykedtünk, hogy az a bizonyos búcsú méltó lesz mint Jackmanhez, mind a karakterhez.
...A történet szerint a jövőben kihalt a mutánsok nagy része. Logan a mexikói határhoz közel rejtegeti Xavier professzort, aki már árnyéka önmagának és folyamatos rohamokkal küzd, ha nem kapja meg időben gyógyszerét. Ő maga is egyre rosszabbul van, képessége már alig működik. Így tengődnek és gyűjtögetnek, hogy vehessenek egy hajót és azon éljék le, ami még maradt. Ebbe az idilli képbe csöppen bele egy kislány és az őt üldöző zsoldos sereg…
Most már tudjuk, hogy így lett. Közel sem tökéletes film, de mind hangulatában, mind megoldásaiban, valamint színészi alakításiban nagyszerű alkotás lett. Vagyis méltó búcsú. Mi meg ezzel a filmmel tiszteletben tartjuk Jackman döntését. És nagyon reméljük, hogy a Stúdió is így tesz.
De ha már a stúdiónál tartunk, ezekből a kis példákból észrevehetnék végre, hogy bizony a rajongók felnőttek. Már nem akkora buli a csilivili, mézesmázas CG városrombolásokban gyönyörködni. (Ha a bevételi adatokat nézzük, végre pont ezt látják a Transformers producerei is). Jól megírt és komoly karakterek kellenek. Meg vér? Az is jöhet nyugodtan, de nem öncélúan. Ez itt a kulcs.
Mert a Logan nem azért véres, mert az milyen király (mint ahogy néhol a Deadpool is már erősen efelé lendült), hanem mert egyfelől ez illik a karakterhez (és emiatt nem haragszunk mégsem a Deadpoolra). Mindig is röhejes volt, ahogy hősünk hadonászik a félméteres karmaival és csak lökdösi az ellent. De ami ennél is fontosabb, legyen jelentősége a vérnek. Jelen filmünk esetében kellett ez a plusz, hogy tényleg lássuk, mitől szenved Logan, milyen borzalmas dolgokat tett és mitől vannak rémálmai. Hogy lássuk, ahogyan a tizenéves kislány rezzenéstelen arccal csonkol katonákat. Ettől válik a film és a dráma komolyanvehetővé.
Mert hiába beszélünk képregényfilmről, ez még mindig egy igen komoly film. Tele van például metaforákkal. Nézzük csupán a végét (spoiler):
Az, hogy Laura X-et csinál a keresztből elég egyértelmű. Ahogy a kanadai erdő is, ahová Logan úgymond hazatér. De amikor Logan szembenéz a sorsával és végül vezérré válik. Utat mutat a gyerekeknek és habár csak pár percig van jelen, ikonná válik.
Sokan kiakadtak X-24 kilétén. Pedig azon túl, hogy "ki más győzhetné le" hősünket, ha nem ő maga, itt is mélyebb a válasz. A klón testesíti meg Logan lelkiismeretét. Egész életében attól félt, hogy utoléri az a rengeteg szörnyűség, amit tett. Végül ez bekövetkezett. Egy ilyen gyilkológép lett volna belőle is, ha nem találnak rá a Professzorék.
Ezek miatt az apróságok miatt lett jó a film és bocsájtjuk meg neki a vége felé történő döcögést is, ahogy Logan kb negyed óráig csak alszik a játékidőben. Meg egyszerű is a történet, sőt, bőven kiszámítható. De ide nem kellett epikus történet csavargatós, meglepő fordulatos bonyolítás. Ide egy egyszerű búcsúsztori kellett.
Nem százmilliók, hanem elhivatottság, kreativitás és szabad kéz. Ezek miatt lett a Logan az egyik legjobb képregényfilm és nagyon remélem, hogy a Fox után a többi stúdió is elkezdi partnerként kezelni a filmkészítőket és felnőttként a nézőket.
8/10
A kiadások:
Nagy az öröm, ugyanis itthon három különböző verzió is érkezik. Lesz egy normál, amolyan "fapados" kiadás.
Érkezik egy fémdoboz is, melynek stílusáról és a film hangulati kapcsolatáról inkább nem fejtenék ki véleményt. Reméljük azért tetszik valakinek ez is.
Illetve a kiadás, amit már mi is kicsomagoltunk itt, és mondhatom, ha van rá lehetőségetek, erre csapjatok le, mert nagyon ütős és stílusos pakk lett.
Emellett jó tudni, hogy elvileg minden kiadáshoz jár a film Noir, azaz fekete-fehér verziója is.
9/10
A kép:
Jó hírrel szolgálhatok, tökéletes audiovizuális minőséggel van dolgunk. Tökéletes és részletgazdag transzfer, mely jól visszaadja mind a poros, mocskos sivatagot, mind a zöldellő erdőt. A különböző, a film alatt egye változó szűrők sem tolakodóak, hanem jól szolgálják a hangulatot. Az árnyékos részek és az éjszakai felvételek is rendben vannak, minden apróság kivehető. Profi munka.
Noir verzió:
Nem csupán lecsavarták a színeket, hanem teljesen átdolgozták a kontrasztot és fényerőket. Úgy tűnik, vagy már forgatásnál ez volt a koncepció, vagy minden képkockán egyesével mentek át. Hiába fekete-fehér a kép, semmilyen részlet nem veszik el. A vér a legsötétebb árnyalatban fröcsög, így az első jelenetben is mindig látható. A sivatagos jelenetek teljesen új hangulatban pompáznak. Mint ha egy teljesen más filmet nézne az ember, pedig csak hangulatában éri némi változást. Erre már a régi logók is rájátszanak a film elején. A sima verzió után a második nézést már ebben ajánlom. Ismerek olyat, aki nem is nézi már színesben.
10/10
A hang:
Legyen szó beszélgetésről, vagy puskadörrenésről, a jól kevert 7.1-es angol mix odateszi magát. Amikor beszélgetnek, vagy autós üldözés van jó a hang dinamikája. A film elején, mikor Logan fekszik a limóban és csak halljuk a kinti zajokat és zenét, már az tökéletesen van keverve. A filmzene minimális és nagyon passzol a filmhez, szépen segíti ki a képet.
A magyar szinkron is jól szól. Minden kis háttér hang jól halladszódik, most nem csavarták úgy le, ahogy amúgy szokták. A szinkronszínészek is vissza tértek karaktereikhez és jól hozzák a szintet, a fordítás nem tökéletes, de rendben van. Ettől függetlenül én még mindig Jackman mély "fuck"-jait favorizálom.
10/10
Extrák:
Törölt jelenetekkel kezdünk. Nem igazán vannak fontosak, megtekintésük után mi is egyetértően fogunk bólintani a kihagyás okán.
Majd egy több mint egyórás doksiba kezshetünk bele. Ennek első fele nem túl izgalmas, általában a rendező, a színészek és a többi emberke beszélnek, méltatják a többieket, illetve mesélnek nyílvánvaló dolgokat.
A második félidőre erősödik a dolog, beszélnek a helyszínek megtalálásáról, illetve végre igazi infó is akad az effekt kidolgozásáról, amit a Doki rohamai alatt alkalmaztak.
A harcokkal és koreográfiákkal folytatjuk, valamint kicsit kitérnek a karmokra is, végül pedig ermészetesen elbúcsúzunk Jackmantől.
Emellett rendezői kommentárt hallgathatunka film alatt, illetve a kivágott jeleneteknél is.
Nem ájultam el, sokszor a kevesebb több. Hiába egy órás az extra, ha igazából alig szól valamiről. Pár kis infó akad, de inkább az egekbe magasztoljék egymást a készítők. Unalmas délutánra, vagy nagyon érdeklődőknek ajánlhatóak az extra anyagok, de nem sokból marad ki, aki kihagyja. A Noir verzió miatt kap +1 pontot a szekció.
6(+1)/10
Konklúzió:
Erőteljesen hullámzó minőséget tud felmutatni az X-men széria, de a Logan még akkor is magasan a legjobbak között van (ha nem maga a legjobb), ha nem is feltétlen kell beleilleszteni az univerzumba. Tökéletesen megállja a helyét egyedüliként és büszkén mutatja meg, hogyan kellene ma a filmeket elkészíteni.
Elhivatottsággal, rajongással és szabadon. De reménykedjünk abban, hogy ez valami újnak az előszele.
Van még idő.