.
.
Ezerszer emlegettük már, méltattuk, idéztük a Lowry Digital-t mint olyat itt a blog hasábjain, de még igazándiból sose jártunk utána hogy kifélék, mifélék, hol székelnek, és úgy egyáltalán milyen cég? Meg mondjuk mivel foglalkoznak mostanában :D, mondjuk egy T2-n? Nyakamba vettem hát a net-et hogy utánanézzek a részleteknek, ám meglepő módon kevés infóhoz jutottam hozzá. De azért összekapartam az esszenciát.
.
Hogyan kapta a nevét a Lowry Digital és mikortól létezik?
John D. Lowry-ról, azaz egy személyi névből ered a megnevezés. Az úriember sajnos már két éve elhunyt, ám a nevét igazán 1971-ben írta be a történelembe, amikor a NASA Apollo 16 és 17 programjáról készült felvételeket az általa generált számítógépes rutinokkal feljavította. A Lowry Digital Images hivatalosan 1988-ban alakult és akkor még DTS Digital Images néven futott. A Reliance ADA csoport (indiai cég, indiai tulajjal) 2008-ban vásárolta meg a vállalatot, akkor egészen két évig használhatták hivatalosan az eredeti nevüket, majd 2010-től napjainkig már Reliance MediaWorks-ként ismert a piacon. A székhely Burbank-ban, azaz Los Angeles külvárosában található.
(Az összes James Bond film újjávarázsolt kópiái is a Lowry keze munkáját dícsérik...)
.
Mi a cég profilja?
A kérdés természetesen költői, mert azon kívül, hogy régi kópiákat hoznak vissza a sírból, szinte teljes a portfóliójuk a képi manipulációkat illetően. Így megtalálhatjuk a tevékenységek közt a kép/képarányigazítást, színmódosítást, fény-árnyék effektelést, fókuszjavítást, újraszínezést, 3D konverziót, digitális trükküket (CGI). Egy szó mint száz, amit filmkockával tenni lehet, azt meg tudják oldani.
(Ismerős jelenet? Most már teljesen felújítva tekinthetjük meg a klasszikus trilógiát)
.
Milyen technika áll rendelkezésükre?
A jelenlegi gépparkról vajmi kevés infó létezik, egyedül egy 2006-os adatot sikerült elcsípni, ami ugye nem a legfrissebb már manapság. A technika lelkét két, egyenként 300.000 dolcsis 8K-s szkenner adja, melyek mellé több mint 700 darab Apple Power MAC társul, szolgálva a manuális utómunkálatokat. A szerverfarm mérete már annó besúrolta a 700 terrabyte-ot, asszem ez a szám azóta ugorhatott még egy méreteset.
(A szerverszoba...)
.
Hogyan zajlik egy tipikus munkafolyamat a Lowry-nál?
Minden javítandó képinformáció bekerül a rendszerbe szken útján. Tehát fogják a filmszalagot, befűzik a gépbe, ami tetűlassan (kb. 40-45 másodperc/képkocka, tehát egy másodpercnyi film nagyjából 20 percet emészt fel), de akár 8K-ban is leképezve elkészíti a digitális 32 bites nyomatot. Ezt automatikusan rögtön megkapja egy számítógép, ami a legalapvetőbb hibákat javítja ki. Ezután jön a lényegi meló a szerverfarmon, ahol manuálisan, kockáról-kockára pucolják ki a hibákat, újraszínezik, újravilágítják, háromdésítik stb stb. A múvelet vége az ún. digital master, amit aztán lehet eredeztetni DVD/BD/BD3D-re. Hogy mennyit kell mindezekért kipengetni, annak sajna nem akadtam nyomára.
.
Milyen címeket renovált eddig a Lowry?
Nyilvánvalóan tisztában vagyunk az eddigi legjelentősebb munkákkal ("Terminátor", "Bond"-ok, klasszikus/új SW trilógia, "Indiana Jones", "Robotzsaru", stb.), de legmerészebb álmomban sem gondoltam volna, hogy még mennyi mindenbe nyúltak bele az évek alatt. A portfólió bőséges, foglalkoznak új filmekkel is ("Avatar", "Miami Vice"), régebbi rajzfilmekkel ("Aladdin", "Dzsungel Könyve", "101 Kiskutya"), koncertekkel ("U2 3D"), és persze ott vannak még a további régi klasszikusok is ("Mary Poppins", "Ben Hur", "A Keresztapa" trilógia, "Moby Dick", "Arábia Lawrence", "Tízparancsolat"). Írd és mondd, a jelenleg kapható profi remasterek túlnyomó többségét a Lowry szállította, talán csak a "Baraka"-t tudom említeni mint példás kivétel. Meg mondjuk talán még Argento kolléga horrorfilmjeit.
(Légyszi, légyszi ezt is csináljátok meg.....)
.
A Blu-geek szerkesztősége milyen filmeket látna még szívesen a Lowry-tól?
A "T1"-et és az "Aliens"-t követően naná hogy Cameron klasszikus triászát szeretnénk még megkaparintani: "Terminátor 2", "Mélység titka" és a "Két tűz között" megjelenése okozná nekünk a legnagyobb bizsergést kék zsigereinkben. És bár a régebbi klasszikusok nagyon szépen kijövögettek már, továbbra is örülnék egy Gregory Peck remaster gyűjteménynek, benne a már régebben is -általam- sírdogált remekművekkel. Aztán csatlakozhatnának hozzájuk régi sci-fi klasszikusok ("A Fekete lyuk","Roger százados kalandjai"), de akár még az "Amerikai Nindzsa" is megélhetne egy fémdobozos 30 éves jubileumi változatot :). 3D nem kell hozzá:D.
Ti mely filmeket látnátok még szívesen remasterelve?
.
Forrás: www.wikipedia.org